BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR BÖLÜMÜ
Ana Sayfa Tanıtım Öğretim Görevlileri Atölyeler Dersler Etkinlikler Resimler Duyurular

 

Aydın Sofu
 

1962 yılında Bulgaristan’nın Varna iline bağlı Belogradest (Türkarnavutluğu) köyünde doğdum. İlkokul eğitimimi burada aldım. Sanat eğitimimi beş yıllık Kazanlık Plastik Sanatlar Lisesi’nde ve daha sonra dört yıl Veliko Tırnovo Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde aldım. Sanatsal eğitim ve faaliyetlerinin yanında pedagojik eğitim gördüm. Bulgaristan’da üç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1989’da zorunlu göç nedeniyle Türkiye’ye göçettim.

1991’den bu yana kadromun bulunduğu Maçka Akif Tunçel Anadolu Meslek Lisesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde öğretmen ve şef olarak çalışmaktayım. Bu süre içinde periodik olarak Hizmetiçi, Program Geliştirme Seminerleri ve MEGEP’te (Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi) çalışmaktayım.

2003’ten beri Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde Heykel Dersleri vermekteyim. Heykel sanatı dersi temel teknik, etüt ve yaratıcı uygulamalardan oluşmaktadır. Kil ile modelaj, serbest şekillendirme, alçı ile kalıplama, bisküvi pişirimi, oksitleme, sırlama ile figüratif ve soyut formlar yapılmaktadır. 2003-2008 arası Güzel Sanatlar Bölümü'nün düzenlediği yıl sonu öğrenci sergilerine katılım sağladım. 2005-2006 yılında Güzel Sanatlar Bölümü öğrencileri ile TÜYAP Sanat Fuarı'nda Boğaziçi Üniversitesi’nin standını açtık. 2008 Mayıs ayında Bilgisayar Bölümü ve Heykel Atölyesi öğrencileriyle Robot Proje ortak çalışmasını yaptık. Maskot robotun tasarımını ve ilk prototipini gerçekleştirdik.